ÖNER  
Site Haritası
 
Bilgi Bankası - SİRKÜLER
 
2016/04 - 5510 Sayılı Kanun Kapsamından Çıkmış İşyerlerinin Yeniden Kapsama Girmesi Halinde Yapılacak İşlemler
2016-04-18

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nce kurumun internet sitesinde 15.04.2016 tarihinde yayımlanmış bulunan duyuruda özetle; İki yıl süreyle aylık prim ve hizmet belgesi vermeyen işverenlere ait işyeri dosyalarının sistem tarafından otomatik olarak Kanun kapsamından çıkarıldığı, bundan sonra tekrar sigortalı çalıştırmaya başlayan işyerlerinin, sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerektiği açıklanmıştır. Duyurunun tam metni Sirkülerimizde yer almaktadır.

 

2016

Sirküler

Tarih-Sıra No

18.04.2016

4

 

Başlık

5510 Sayılı Kanun Kapsamından Çıkmış İşyerlerinin Yeniden Kapsama Girmesi Halinde Yapılacak İşlemler  

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nce kurumun internet sitesinde 15.04.2016 tarihinde yayımlanmış bulunan duyuruda özetle; İki yıl süreyle aylık prim ve hizmet belgesi vermeyen işverenlere ait işyeri dosyalarının sistem tarafından otomatik olarak Kanun kapsamından çıkarıldığı, bundan sonra tekrar sigortalı çalıştırmaya başlayan işyerlerinin, sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerektiği açıklanmıştır. Duyurunun tam metni aşağıdaki gibidir.

 

KANUN KAPSAMINDAN ÇIKMIŞ İŞYERLERİNİN

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNE İLİŞKİN

DUYURU

 

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin işyeri dosyalarının işlemden kaldırılması başlığını taşıyan 34 üncü maddesinde “özel nitelikteki inşaat işyerleri ile ihale konusu işyerleri hariç olmak üzere, kapanma, terk veya tasfiye olmadığı hâlde, işyerinde en az iki yıl süre ile sigorta çalıştırılmadığı, işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca tespit edilen işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibarıyla ünitece Kanun kapsamından çıkarılır. “ hükmü yer almıştır.

 

Yönetmeliğin yukarıda belirtilen hükmü uyarınca, en son aylık prim ve hizmet belgesinin verilmiş olduğu tarihten itibaren üzerinden iki yıl geçmiş olan işyerine ait işyeri dosyaları sistem tarafından otomatik olarak en son bildirim yapılan ay sonu itibariyle kanun kapsamından çıkarılmaktadır.

 

Kapsamdan çıkarılmış olan işyerlerinde sigortalı çalıştırılmaya başlanılması halinde yeniden işyeri dosyası açılması gerektiği hususunun işverenlerce bilinmemesi nedeniyle yaşanan sorunların önlenebilmesi bakımından, kapsamdan çıkarılmış ancak henüz iz dosyası haline getirilmemiş olan işyerlerinden, yeniden sigortalı çalıştırılmaya başlanılması halinde ebildirge sisteminden aylık prim ve hizmet belgesi verilebilmesi hususunda programlarda düzenleme yapılmış olup, kapsamdan çıkışı yapılmış olan işyerlerinden aylık prim ve hizmet belgesinin verilmek istenilmesi durumunda “işyeri dosyanız kanun kapsamından çıkmış olması nedeniyle giriş yapılamaz. Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz ”uyarısı verilerek işverenlerin işyeri dosyalarının işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik merkezlerine müracaat edilmesi sağlanarak, kapsamdan çıkan işyeri dosyalarının kapsamdan çıkış kaydının kaldırılarak yeniden aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi mümkün hale getirilmiştir.

 

Kamuoyuna önemle duyurulur.

 

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı ‘ye iletebilirsiniz.

 

Saygılarımızla.

ÖNER BAĞIMSIZ DENETİM VE YMM A.Ş.

onerymm.com.trDosyayı indirmek için tıklayınız
 

onerymm.com.tr | Her hakkı saklıdır © 2009
Anasayfa | Hakkımızda | Denetim & Tasdik | Danışmanlık | Vergi Uyuşmazlığı | Eğitim & Seminer | Çözüm Ortaklığı | Sirküler | Kılavuzlar
Makaleler | Mevzuat & Sorgulama | İletişim

 
149243